9 Ocak 2017 Pazartesi

DOGAL GAZ TASARRUFU NASIL YAPILIR?

Dogalgaz Tasarruf Etmek İçin Yapmanız Gerekenler Pratik ÇözümlerFatura düşürmenin yolları ısı tasarrufu Dogalgaz Tasarruf Etmek İçin Yapmanız Gerekenler Pratik Çözümler
Doğalgaza gelen zammın gölgesinde faturalarınızı nasıl indireceksiniz ?
Doğalgaz fiyatları bugünden itibaren konutlarda %16.88, sanayide ise %18,77 oranında zamlanlandı. Peki bu zammın gölgesinde faturanızı nasıl ucuzlatabilirsiniz? İGDAŞ da doğalgazdan tasarruf etmek için bir öneri paketi açıkladı.
İşte İGDAŞ’ın doğalgaz faturasını ucuzlatacak önerileri:

* EV ISITMASI
-Çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.
-Sistemlerinize ısı ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya ısı ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır.
-Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.
-Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.
-Verimli kullanma oda konforu 19 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.
-Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız, kapatınız.
-Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.
-Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz. Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezini kesinlikle kapatmayınız.
-Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse %15 yakıt tüketimi artar.
-Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.
-Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.
-Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız.
-Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.
* SICAK SU
-Sıcak Su Termostatınızı 50°C’ye ayarlayınız. Aşırı sıcak su sadece fazla enerji tüketmez aynı zamanda insan cildi için yanık tehlikesi oluşturacağı için sağlıksızdır.
-Su ısıtma kontrol vanasını “pilot” konumuna getiriniz, eğer evden bir hafta veya daha fazla uzak kalacaksanız kapatınız.
-Elle bulaşık yıkarken soğuk su ile durulama yapınız, bulaşık makinesinde yıkama yapıyorsanız makineyi tam dolu olarak çalıştırınız.-Sıva üstünden döşenmiş sıcak su borularının yalıtımını yapınız.
-Yeni bir su ısıtıcısı alırken enerji verimi yüksek modelini tercih ediniz.

* OCAK VEYA FIRININ VERİMLİ KULLANILMASI
-Eğer pişirme tarifinde belirtilmiyorsa fırınınıza ön ısıtma yapmayınız.
-Fırın kapağını yemek pişirirken açmayınız.
-Üst yakıcı alevini tencere veya tavanızın boyutu kadar açınız.
-Pişirme başladıktan sonra yavaş yavaş kaynatınız.
-Zaman ve sıcaklık talimatlarına uyarak pişiriniz.
-Kullanılmayan ocak brülörlerini (gözlerini) kapatınız.
-Pişirme esnasında yemek kaplarını kapalı tutunuz.
-Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.

Hiç yorum yok: