9 Aralık 2015 Çarşamba

DUT KURUSU YAPIMI?

EVDE DUT KURUSU NASIL YAPILIR?

Ev usulü dut kuru yapmanın iki yöntemi bulunuyor.Bu yöntemin ilki dutları toplayıp kurutma yöntemi diğeri ağaç altında doğal ortamında kurutma yöntemidir.

 1.Yöntem:Dutların sağlam ve küçük boyda olanlarını hasırlara yayıp, güzelce tülbentle üzerlerini örttükten sonra, güneş almayacak şekilde kurutulmalarıdır.
2. Yöntem de:Dut ağacının altına yapılan iskelelere çarşaf serilir. Çarşafa dökülen dutlar öylece kurumaya bırakılır. Ağaç gölgesinde kurutulması daha makbuldür.

KURU DUT NASIL SAKLANMALI?

 Kuru dutlar kesinlikle havayla temas etmeyecek şekilde saklanmalıdır. Hava alırsa dut yumuşar özelliğini kaybeder. Cam kavanoza yerleştirip güneş görmeyen serin bir yerde saklayabilirsiniz.

DUT KURUSU YAPIMI ICIN DUT TOPLAMA YONTEMI


DUT KURUSUNUN SAĞLIĞA FAYDALARI?

Yaşken tadına doyum olmayan, kuru iken lezzeti ve yararlı nedeni ile talep yoğun olduğu için fiyatı hayli kabaran dut meyvasının yararlarıDut kurusu; demir bakımından zengin, idrar söktüren, ödem gideren ve bağırsak kurtlarına karşı etkili bir meyve.
İşte içeriğindeki vitaminler sayesinde kanserle bile savaşan dut kurusunun faydaları… 
Kalsiyum ve demir deposu olan dut kurusu; B1, B2 ve C vitamini açısından da oldukça zengin. İçeriğindeki vitaminler sayesinde kanserle savaşan dut kurusu, çok sayıda rahatsızlığa da iyi geliyor.Taze dut toplandıktan sonra birkaç saatte kimyasal değişime uğradığından hemen tüketilmesi gerekir. Kış aylarında tüketilmek için güneş altında kurutulan dutlarda uğradıkları değişim nedeniyle özellikle egzamaya karşı mucizevi bir etki gösterir. Dut kurusunun yararları nelerdir? – Özellikle egzama oluşumlarını tedavi etme etkisi bulunmaktadır. – Damar sertliğini önleme etkisi vardır. – Vücuda kuvvet verici bir besindir. – Kansızlığı önlemek için tüketilmelidir. – Aç karnına tüketildiğinde bağırsakların çalışmasına ve idrar sökmeye neden olur. – Ağızda, bademciklerde, boğaz iltihabında, diş eti hastalıklarında dut kurusu kullanılır. – Öksürüğü kesmek için tüketilir. – Karaciğeri kuvvetlendirici etkisi vardır. – Ateş düşürücü etki gösterir. – Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. – Aç karnına tüketildiğinde bağırsak kurtlarının düşürülmesinde etkili olur. 
KANDAKİ İLTİHABI KURUTUYOR
 Osmanlı’dan itibaren Anadolu’da dut kurusu ve yaprakları iltihaplı hastalıklarda kullanılıyor. Yapraklarında doğal antibiyotik ve antiseptik özellikteki maddelerin bulunması nedeniyle, dut kurusu ve yapraklarıyla hazırlanmış çayla yapılan pansumanın özellikle şeker hastalarının kapanmamış yaralarının iyileştirilmesinde etkili olduğu söyleniyor. Kandaki iltihabın kurutulmasında da dut kurusu tüketiminin faydalı olacağı belirtiliyor.
 EGZAMAYLA SAVAŞIYOR 
Ellerinde egzama olan kişiler, bunların çatlamasından ve kanamasından rahatsızlık duyarlar. Bu yaralarda beyaz dut kurusu kürü kullanılmaya başlandığında birkaç günde etkisini gösteriyor.

Hiç yorum yok: