29 Kasım 2015 Pazar

Evlilik İşlemleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

EVLILIK ISLEMLERI ICIN HANGI EVRAKLAR GEREKLIDIR?

Evlilik İşlemleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nikah başvurusu nasıl yapılır? Yıldırım nikah için ne yapılmalı? Nikah yerinizi nasıl seçersiniz? Kimler nikah şahidi seçilebilir? Nikahla ilgili merak ettiğiniz her şey burada…

Evlenmek için nasıl başvurulur?

Müstakbel eşinizle birlikte yaşadığınız yerdeki evlendirme dairesine başvurmanız gerekir. Ancak, ayrı illerde oturuyorsanız kendi illerinizdeki evlendirme dairelerine ayrı ayrı da başvurabilirsiniz. Dosyalar nikahın kıyılacağı dairede birleştirilerek işlemler tamamlanır.

Ayrı illerdeyseniz ve birlikte başvurma olanağınız yoksa, bu durumda evlendirme dairesine müracaat için noterden vekalet verilmesi gerekir. Bu vekaletnamede, vekaletnamenin evlilik için olduğu, vekaleti alanın, verenin ve evlenilecek kişinin kimliklerinin tam olarak yazılması zorunludur. Bu şartları taşımayan vekaletnameler geçersiz sayılır.

Hangi belgeler gerekir?

Evlendirme dairesine giderek evlendirme memuruna evleneceğinizi beyan etmeniz gerekir. Bu beyanınız ikişer adet olan evlendirme beyannamesine geçer. Kimlik bilgileri ile fotoğrafınızın olduğu beyannameleri imzalamanız ve evlendirme memuru tarafından beyannamelerin tasdik edilmesi gerekir. 

Evlendirme beyannamelerini onaylayan memur, sizden şu belgeleri ister:

  • 6 adet fotoğraf
  • Nüfus kayıt belgesi
  • Nüfus cüzdanı örneği
  • Sağlık raporu


Nikah dairesi seçimi

Müstakbel eşinizle birlikte müracaat ettiğiniz evlendirme dairesinde nikah kıydırmak isterseniz bir sorun çıkmaz. Ancak, başka bir yerde nikah kıydırmak isterseniz evlenme beyannamesinin bir örneğinin onaylanarak size verilmesi gerekir. Bu belgeyi aldığınız takdirde Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde evlenme hakkına sahipsiniz demektir.

Evlendirme dairesi dışında resmi tatil günleri de dahil, özel salonlarda, izinli olmak kaydıyla hastanelerde veya cezaevlerinde nikah kıyılabilir. Nikah kıyılamayan tek yer, ibadethanelerdir. Nikahın kıyılacağı yer konusunda nikah memuru açısından bir sıkıntı yoksa nikah her yerde kıyılabilir. Ancak, nikah memurunun dışarıda ve resmi mesai saatleri dışında kıyılacak nikah için mecbur olma durumu yoktur.

Yabancı uyruklular için istenen belgeler

Bekarlık belgesi (kendi konsolosluğundan alınıp İstanbul Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne onaylatılacak. Konsolosluğu Ankara’da olanların bekarlık belgesini Dışişleri Bakanlığı’na onaylatması gerekiyor), pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi, evlenecekleri ilçeden alınmış ikametgah ve kaldıkları otelden konaklama yazısı, sağlık raporu.
Yabancıların Türkiye’de evlenmesi

Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı veya aynı devlet vatandaşı olmayan iki yabancı, ancak yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler.
Aynı devlet vatandaşı olan iki yabancı ise, kendi milli kanunları yetki verdiği takdirde, ülkelerinin Türkiye’deki temsilciliklerinde (konsolosluk ya da büyükelçilik) evlenebilecekleri gibi Türk makamları önünde de evlenebilirler.
Türkiye’de evlenmek isteyen yabancılar, konsolosluğa başvurarak gerekli belgeleri tamamlamalılar. Türk vatandaşlarının evlenmeleri hakkındaki esas ve usul hükümleri yabancılar için de aynen uygulanıyor. Bu esas ve usullerin başında evlenme ehliyetinin olması geliyor.

Evlenme ehliyet belgesinin getirtilmesi konusunda evlendirme memurları yabancı devlet başkonsoloslukları ile doğrudan yazışma yapabilecekleri gibi, Genel Müdürlük aracılığıyla da bu belgeleri getirtebilirler.

Nikah şahidi kim olmalı?

Nikah şahidi olmak için aranan şartlar reşit olmak, mümeyyiz olmak (ayırt edici gücü olmak) ve tanıklık ettiği kişiyi tanımaktır. Bunun dışında başka hiçbir koşul aranmadığı gibi ikiden fazla nikah şahidi olmasında da bir engel yoktur.

Yıldırım nikahı diye bir şey var mı?

Bugün için yıldırım nikahı adına özel bir mevzuat bulunmuyor. Acil nikah için gereken evraklar diğer evraklardan farksızdır. Evraklarını tamamlayanlar, evlendirme memurluğunun programına göre birkaç gün ya da bir hafta içinde evlendirilebilir.

Eski Medeni Kanun’da evlendirme beyanı olmadığından, bağlı bulunan muhtarlığa başvurulduğunda, belgelerin orada askıda kalma süresi söz konusuydu. Acil evlenmek isteyenler, o sürenin kısaltılması için doktor raporu ve mahkeme kararıyla yıldırım nikahı kıydırırlardı. Ancak şimdi zaten evlenmeye engel bir durum yoksa, birkaç gün içinde nikahın kıyılması söz konusu oluyor.

Anahtar Kelimeler: kadin,acil nikah,anne nikah şahidi olabilir,evlenme,evlenme başvurusu,evlenme başvurusu nasıl yapılır,evlenme beyannamesi,evlenmek için nasıl başvurulur,evlenmek için nereye başvurulur,evlilik,evlilik hazırlığı,evlilik öncesi,hangi evlendirme dairesine başvurmak gerekir,kadin,kadın erkek ilişkileri,kadın erkek ilişkisi,kimler nikah şahidi olamaz,nikah,nikah başvurusu,nikah başvurusu nasıl yapılır,nikah belgeleri,nikah dairesi seçimi,nikah için gerekli belgeler,nikah için gerekli evraklar,nikah işlemleri,nikah işlemleri nikah şahidi,nikah kıyılabilen yerler,nikah kıyılması,nikah memuru,nikah nerde kıyılır,nikah nerede kıyılabilir,nikah nerelerde kıyılır,nikah şahidi,nikah sahidi anne,nikah şahidi için gerekli evraklar,nikah sahidi kadin,nikah şahidi kim olabilir,nikah şahidi kim olur,nıkah şahidi kımler olabılır,nikah şahidi kimler olamaz,nikah şahidi kimler olur,nikah şahidi olmak evraklar,nikah şahidi olmak için gerekli evraklar,nikah şahidi seçimi,nikah şahiti nasıl seçilir,nikah şahitleri

Hiç yorum yok: