25 Kasım 2015 Çarşamba

BEBEK PISIGI?

Bebeklerde pişiği tedavi etmenin 5 yolu  

Her üç bebekten birinde oluşan pişik küçüklerin uykusunu kaçırıyor, keyfini bozuyor. Bazı bebeklerde pişik hafif şekilde atlatılırken, kimisinde ise daha kötü oluyor ve kolay kolay iyileşmiyor. Peki, bebeğinizde oluşan pişiği nasıl tedavi edebilirsiniz?

HowStuffWorks isimli sitede yer alan habere göre, pişiğe yol açan farklı türde bezler ve pişiğe katkıda bulunan faktörler bulunuyor. Pişiğin sürtünme, ıslaklık, bakteriler, antibiyotikler ve hatta kimyasallar tarafından meydana gelebildiği belirtiliyor. Bebekler büyüdükçe ve ciltleri biraz sertleştikçe pişik sorunu azalıyor.

Pişiği önlemek, oluştuktan sonra iyileştirmekten daha kolaydır. Sitede yer alan 5 tavsiye sayesinde bebeğinizin mutlu, sağlıklı olmasını ve bez değiştirme esnasında gülücükler atmasını sağlayabilirsiniz.
1. Merhem sürün: Bebeğinizin bezini ne sıklıkta değiştirdiğiniz o kadar önemli değil. Bu süre içinde bile bebeğinizin yumuşak cildi ıslak bezle birçok kez temas ediyor. Çinko oksit içeren merhem uygulayarak, çocuğunuzun cildini ıslaklıktan koruyan bir bariyer oluşturabilirsiniz. Ancak, bu krem ya da merhemleri sürmeden önce, bebeğinizin cildinin kuru olmasına dikkat edin.
Pişiği tedavi etmek için birçok reçetesiz ilaç satılıyor. Bunlardan bazıları, alerjik reaksiyon oluşturan maddeler içeriyor. Çocuk doktorunuza sormadan pişik kremi almayın.
Kanserojen oldukları için talk pudralarından uzak durun. Asbeste benzeyen bu partiküller özellikle akciğerler olmak üzere vücut dokularına saplanıyor. Solunması halinde, talk pudrası zatürreeye bile yol açabiliyor.
2. Tüm nedenleri ortadan kaldırın: Pişiğin tek bir nedeni yoktur. Örneğin, bazı bezlerdeki kimyasallar, bebeklerin bazısında iyi tepki vermiyor. Böyle bir durumda, başka markanın bezlerini denemelisiniz. Parfüm ya da diğer kimyasalları içeren değişik türdeki ıslak havlular, bebeğinizin cildini tahriş edebilir. Hipoalerjenik ve kokusuz ıslak havlu kullanmaya çalışın.
Anne sütünden geçen bazı gıdalar (domates gibi) pişiği kötüleştirebilir. Bunun farkına vardıysanız, beslenmenizde değişiklik yapmadan önce çocuk doktorunuza danışın.
3. Bezini değiştirirken altının biraz çıplak kalmasına izin verin: Bu süre çok uzun olmamalı. Banyo yaptırmadan ya da yeni bezini takmadan önce birkaç dakika bezini çıkarın. Bezsiz olarak uzun süre durmak kazalara yol açabilir. Ayrıca bezini çıkarınca beşiğine koruyucu şilte serebilirsiniz, böylece bebeğiniz 5-10 dakika özgür kalabilir. Bebeğinizin poposunda pişik varsa, o bölgeyi silerek temizlemeyin, bezle yavaş yavaş dokunarak temizleyin.
4. Fazla bez= Daha az şikayet: Bebeğinizin bezindeki aşırı ıslaklığı önlemenin en iyi yolu, bezini sık sık değiştirmektir. Bebeğinizin altını mümkün olduğunda temiz tutarak, bebeğinizin pişik olmasını önlersiniz. Altını kirlettiğini fark ettiğiniz anda temizleyin. Bu idrarın ve dışkının bebeğinizin yumuşak cildine temas etmesini önleyecektir.
5. Bebeğinizi banyodan sonra iyice kurulayın: Pişik mutsuz bir bebeğe ve oldukça üzüntülü anne-babaya neden olur. Islaklık pişikle savaşta sizin temel düşmanınızdır. Çok küçük bir çaba bu düşmanı azaltmanızı sağlar. Yeni banyo yaptırdığınız bebeğinizi iyice kurulamazsanız, ıslaklık bezin içine işler. Bebeğinize yeni bez bağlarken temiz olduğundan emin olun. Bebeğinizi temizlerken ve kurularken nazikçe davranın. Pişik olan bölgeleri silerek temizlemeyin.
***
Bebeklerde Pişik Neden Oluşur?

Yeni doğan bebek, idrar ve dışkısını kontrolsüzce dışarı atar. Bu atıklar, bebeğin son derece hassas olan cildi üzerine, tahriş edici etkiye sahiptir. Cildin yüzeyindeki ince, koruyucu yağ tabakası, bu nem ve atıklarca geçilir ve cilt tahriş olur.

Buna fırsat vermemek amacı ile, insanoğlu çok eski devirlerden beri, bebeklerin altına, atıkları emebilecek ve cildi mümkün olduğunca kuru tutacak yaprak, toprak ve daha sonraları bezler koymuşlardır. Günümüzde kağıt bazlı, bir kez kullanımlık bebek bezleri, bu konuda en yaygın kullanılan çözümdür.

İster kumaş, ister kağıt bezler kullanılsın, zaman zaman bebeklerin poposunda kendisini parlak kırmızı renk ile gösteren tahriş durumları ortaya çıkar. Bu tablo pişik olarak adlandırılır. Neyse ki pişikler çoğunlukla çok ciddi tablolar halinde seyretmez. Bazı basit, temel koruyucu işlemler, bebeği pişikten veya daha ciddi durumlardan korur.

Kumaş ya da kağıt bezlerin kullanılmasında en önemli konu, sık değiştirmektir. Kullanılan bez ne zaman ıslanır veya dışkı ile kirlenirse değiştirilmelidir. Amaç bebeğin altının kuru tutulmasıdır.

Eğer yeteri sıklıkta, bezleri değiştiriyorsanız, başka hiçbir şeye ihtiyacınız yoktur. Talk pudrası, günümüzde çocuk sağlığı uzmanlarınca önerilmemektedir. Eğer ille de bir pudra tatbik etmek gerekirse, mısır nişastası (bu amaca yönelik olarak hazırlanmış) önerilmektedir.

Yapılan bazı çalışmaların, kullanılan pudra zerreciklerinin havada asılı kaldığı ve solunum ile bebeğin akciğerlerine gittiği, nadir de olsa pnömoni (akciğerde enfeksiyon, zatüre) yaptığı gösterilmiştir.

Yeterli sıklıkta altı değişen bebeğin, pudraya ihtiyacı yoktur. Özellikle, büyükanne-babalar torunlarına bol bol pudra serpmek, losyon sürmekten büyük keyif almaktadırlar. Bu yaklaşım pişiği engellemez. Bazı çocuk sağlığı uzmanlarına göre, kullanılan pudra ve parfüm içeren bazı ürünler, aslında bebek cildi için pişiklere neden olabilecek kimyasal maddeler içermektedir. Bu tür ürünlerin alerjik madde içermediğinden emin olmalısınız.

Bebeğin, kirli altını temizlemenin en etkin yolu sabunlu su ile yıkamak, su ile durulamak ve kurulamaktır. Bir çok aile kokulu sabun veya alkol içeren ürünler kullanırlar. Bu ürünler de pişiklere neden olabilirler.

Pişik görüldüğünde, hemen sadece sabunlu su ile temizliğe dönülmelidir. Bazı uzmanlar, dışkı yapılmış poponun, içine 1-2 damla bebek yağı ilave edilmiş ılık su ile hafifçe yıkanmasını önermektedirler. Bu alan, daha sonra temiz, yumuşak, emici bir bez ile temizlenir.

Bebeğin altının değişimi sırasında 10-15 dakika süre ile bez bağlanmadan, bebeğin altının açık olması ve hava ile teması da oldukça koruyucudur.

Bebeğin altı bağlanırken, mümkün olduğunca bel bölgesinde gevşek bağlanmalı ve havanın bez içinde dolaşması sağlanmalıdır.

Bebeğin altı bağlandıktan sonra naylon bir külot (muşamba) veya sızdırmayı engelleyici katman koyulmamalıdır. Cildin hava almasını engellediği gibi nemin de içeride kalmasına neden olarak pişiklerin oluşumuna neden olur.

Eğer Pişik Varsa

Bebeğin altını sabunlu su ile temizleyin, durulayın ve kurulayın.

Pişik olan bölgeleri, idrar ve dışkıdan korumak için kalın tabakalar halinde, pişik için eczanelerde satılan kremlerden kullanınız.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Bütün bebeklerde zaman zaman pişik görülebilir. Bunlar yüzeysel tahrişlerdir. Yukarıda açıkladığımız basit önlemler ile birkaç gün içinde geçmiyor ise doktorunuza başvurmalısınız. Pişik ilerledikçe cilt, daha parlak kırmızı bir renk alır, kasıklar da kızarır, kırmızı alanlardan odaklanan yuvarlak kırmızı lekeler sağlam ciltte de görülür. Çok ağrılı hale gelir, kaşıntı olabilir. Özellikle pişik kremlerine rağmen 3-4 gün devam eden olgularda, maya veya mantar enfeksiyonu düşünülür. Eğer pişik alanlarında sivilcemsi yapılar, küçük kabarcıklar görülüyor ise mikrobik enfeksiyonlar düşünülmeli ve hekime gidilmelidir.

Bebek Bezi ve Sağlık

Bebek bezi, bebeğinizin sağlığı açısından size büyük ipuçları verir. Bebeğin günde kaç kez idrar yaptığını veya dışkılama yaptığını takip edebilirsiniz.

Bu da size
• Bebeğinizin yeterli su alıp almadığını
• Yeni aldığı besine karşı reaksiyonunu
• Üriner ve sindirim sistemi
sağlığı hakkında bilgi edinmenizi sağlar.


Normalde bebeğin idrar rengi neredeyse renksizdir veya hafif sarıdır. Alınan besinler, ilaçlar ve bazı hastalıklar idrar renginin değişmesine neden olur. Özellikle yeni doğan bebekler yeteri kadar su alamıyorlar ise idrar rengi pembe olabilir. Bunun nedeni ürat kristalleridir. Böyle durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.Doktorunuz bebeğin idrarını test ederek, renk değişikliğinin susuzluktan mı yoksa başka bir nedenden mi olduğunu ayırt edecektir.

Hiç yorum yok: