30 Kasım 2015 Pazartesi

AYAK TIRNAKLARI NASIL KESILIR?

AYAK TIRNAKLARI NASIL KESILIR?

Ayak tırnaklarında kesim yapılırken mutlaka doğal tırnak şekli, yapısı korunmalıdır. Ayak tırnaklarında düz kesim her zaman daha sağlıklıdır. Ayak tırnaklarınızı, kendi şekillerinde ancak kenarlarını olduğundan daha fazla yuvarlatmadan kesmelisiniz.


Ayak tırnakları fazla yuvarlak kesildiğinde, tırnak uzarken yuvarlanan köşe kısımları derinin içine daha kolay gömülür ve batık tırnak sorunu ortaya çıkabilir. Bu durumda ayak tırnaklarınızın kenarlarındaki etler kızarır, şişer ve tırnak ile etin birleştiği yerler dokundukça acı verir.


Ayak tırnaklarını doğru kesebilmek için tırnak makası seçimi de önemlidir. Ayak için kullanılacak tırnak makası mümkün olduğunca az eğimli, düz bir makas olmalıdır. Tırnak çevresindeki etler kesilerek yapılan pedikür uygulamaları da bu etleri artıracak ve sertleştirecek, parmak yapısını bozacaktır.


Bunun için tırnak etlerine banyodan sonra, yumuşakken özel yağlar kullanılarak şekil verilebilir. Yağlanan etler dibe doğru itilir, geride durmaları sağlanır. Böylece ayak parmaklarında daha estetik bir görüntü oluşur.

Ayak tırnakları nasıl kesilmeli?Videolu tarifi

Hiç yorum yok: