30 Ocak 2014 Perşembe

AFRODIZYAK ETKISI OLAN VITAMINLER GIDALAR?

AFRODIZYAK ETKISI OLAN VITAMINLER GIDALAR?

Bazı besinlerin vücuttaki seks hormonlarını dengeleyici etkisi olduğu, bazılarının da üreme sistemini enfeksiyon ve hastalıklara karşı koruma etkisi olduğu göz ardı edilemez. Örneğin; Yetersiz çinko alımı kısırlığa ve iktidarsızlığa yol açabilir. Kahvedeki kafein, çay ve kola libidoyu düşürebilir. Aşırı zayıf ya da kilolu olmak libidoyu düşürebilir ve doğurganlığı bozabilir. 

Belli bir miktarda vücut yağı yumurtlama ve menstruasyon periyodu için gereklidir. Bu miktar belli bir kritik seviyenin altına düştüğünde hem yumurtlama hem de menstruasyon periyodu durur. Diğer ekstrem durumda da obezlik yumurtlamayı bozabilir. Kilonuz veya vücut şeklinizle ilgili negatif bir bakış açısı ilişkiler ve seks konusundaki kendinize güveninizi yıkabilir. 

Bazı besin kaynakları vardır ki sadece lezzetli olmakla kalmayıp aynı zamanda üreme sisteminiz ve libidonuzun sağlıklı bir düzeyde kalması için gereken besinleri sağlarlar. Bunlar vücudunuzu iyi bir durumda tutar, hormonal çevriminizi düzenlemesine yardımcı olur, doğurganlığı arttırırlar. Bu şekilde sağlıklı bir cinselliğinizin olmasını sağlarlar. Modern hayatın hızlı akışı stresi artırır, yorgunluk verir ve seksüel enerjinizi düşürür. Aşağıda belirtilen besinler bu tarz problemlerle baş etmenize yardımcı olurlar 

A vitamini 

Vücudumuzun dış ve iç yüzeyini kaplayan epitel dokuların sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Kadınlarda vajina ve uterusun dış çeperlerinin dokusunu da sağlıklı kılar. Karaciğer, yumurta sarısı, tereyağı ve havuç gibi besin kaynaklarında bulunur. 

B vitamini 

Vitamin B2 ve folik ait eksikliği kısırlıkla ilişkilendirilebilir. Hamilelik planlayan kadınlar hamile kalmadan birkaç ay önce folik asit açısından zengin olan gıdalarla beslenmelidir. Yağsız et, tavuk, balık, fasulye, bakliyat, yer fıstığı ve muz B6 vitamini sağlar. Bütün bu besinler folik asit açısından zengindir. Koyu yeşil lifli sebzeler (ıspanak lahana gibi), karaciğer, portakal, avokado, brokoli, pancar kökü gibi besinler folik asit açısından oldukça zengindir. 

C vitamini 

C vitamini alımını artırmak özellikle erkekler için doğurganlığı artırmaya neden olur. Yapılan testler gösteriyor ki günde 500-1000 miligram C vitamini tüketimi sperm sayısını ve kalitesini artırır. Bu vitamin ayrıca agglutination diye bilinen ve spermlerin birbirine yapışıp yumurtaya ulaşamadığı rahatsızlığı da önlemeye yarımcı olur. Bütün meyve ve sebzeler özellikle kivi, biber, çilek, limonlu meyveler, kuş üzümü… C vitamini açısından zengindir. 

 E vitamini 

Güçlü bir antioksidan olan E vitamini yumurtayı hasardan korumaya yardımcı olur. Ayçiçeği, ayçiçeği yağı ve bazı sebzelerin yağları, margarin, kabuklu yemişler, avokado, yüksek düzeyde E vitamini içerir.

Çinko 

İstiridyelerin seks yaşamınız için iyi olduğu söylentiden ötedir. Yüksek miktarda çinko içerdiği için çinkonun libidoyu artırmada ve sperm üretiminde etkili olan en önemli besin kaynağı olduğu bilinir. Yetersizi çinko alımının kadınlarda düşük libido ve erkeklerde düşük sperm sayısıyla ilişkilendirildiği bilinir. Çinkoyu kabuklu deniz hayvanlarından (özellikle istiridye), yeşil lifli sebzeler, hindi, kepekli ekmek, şehriye, yağsız kırmızı etten elde edebilirsiniz. 

Selenyum 

Bu mineral sağlıklı yumurta ve sperm üretiminde önem taşır. Sakatat, kırmızı et, kahverengi pirinç, yulaf zengin selenyum kaynaklarıdır. 

Manganez 

Kadınlık hormonu östrojenin metabolizması manganeze bağlıdır. Metabolizmada manganez azlığı kadınlarda doğurganlığı azaltır. Ispanak, çay, kestane, yulaf, tahıl, üzüm, ananas, bezelye, fasulye ve kuru yemişler zengin kaynaklarıdır. 

Önemli yağ asitleri 

Linoleik asit sperm üretiminde önemlidir. Ayçiçeği yağı, sebze yağları ve kuruyemişler fazla miktarda Linoleik asit içerir. 

Phytoestrogenler 

Bitki orijinli ve kadınlık hormonu östrojene benzeyen bio kimyasal soya fasulyesi ve soya ürünlerinde (soya içecekleri, soya peyniri gibi) çokça bulunur. Bu kimyasal prostat ve diğer kanserlere karşı da tümörün gelişimini önleyerek yardımcı olur. 

Antioksidanlar 

Antioksidan bakımından zengin sebze ve meyveler servikal kanseri riskini azaltır. Vücut tarafında üretilen zararlı maddeleri nötralize eder. Yiyecekler ve cinsel güç yıllar boyunca birbiriyle ilişkilendirildi. Kuru erik, ginseng, soğan ve sarsımsak, havuç, zencefil, enginar, patlıcan gibi yiyecekler cinsel zevki artıran gıdalar olarak bilinir.  

Sıkça tüketilen tatlı ve meyvelerin çoğunluğu oluşturduğu listede her yiyeceğin vücutta farklı etkiler yarattığı görüldü. İşte romantizmi körükleyen afrodizyak etkili yiyecekler;

Romantizmi körükleyen afrodizyaklar


* İstridye: Çinko zengini istridyeler amino asit içerdiklerinden cinsel hormonların gelişimine katkıda bulunuyor.
* Avokado: Afrodizyak etkisi Azteklere kadar dayanan meyvenin E vitamini açısından zengin olması, enerji seviyesini ve kuvveti artırıyor.
* Çikolata: Özellikle bitter çikolata haz hissini tetikleyen dopamin seviyesini yükseltmeye yardımcı oluyor.
* Muz: Muz, testesteron üretimini hızlandıran bromelayin enzimini içeriyor.
* Bal: Östrojen ve testesteron hormonlarını dengeleyen doğal bir enerji deposu olarak biliniyor.
* Kahve: Kafein, kalp atışını hızlandırması ve kan akışını sağlamasının yanı sıra kadınlarda cinsel arzuyu tetikliyor.
* Karpuz: Kan damarlarını ve dolaşımı rahatlatıcı etkisi olan karpuz vücutta neredeyse Viagra etkisi yaratıyor.
* Zeytinyağı: Antioksidan dolu zeytinyağı yüzyıllardır sağlık için kullanılıyor. Ayrıca zeytinyağının sağlıklı bir kalp, kan akışı ve hormon üretimi sağlayan yağlar içerdiği de söyleniyor.
* İncir: Potasyum ve antioksidan zengini incir cinselliğin sembolü olarak anılıyor.
* Çilek: C vitamini açısından son derece faydalı olan çilek kanın vücudun tüm bölgelerine akmasını sağlıyor.
* Nar: Kan akışını destekleyen antioksidanlarla dolu narın, ereksiyon sorunlarına karşı olumlu etkisi olduğu biliniyor.
* Kiraz: Kalp atışını düzenleyici melatonin içeren kiraz, A, C ve E vitaminleri açısından oldukça etkili bir meyve.

Hiç yorum yok: